Kompozicija

KOMPOZA (6)

Kompozicija – meno kūrinio elementų išdėstymas, jų tarpusavio ryšys ir santykis su visuma. Kompozicija sukuriama kontrastuojant, harmonizuojant, bei akcentuojant plastinės raiškos priemones (linijas, plokštumas, tūrius, spalvas, šviesą, šešėlius), nustatant vaizdo dalių proporcijas ir ritmą.

Kompozicijos taisyklių mokėjimas yra pagrindas kūrybai. Kompozicija – vienas iš pagrindinių dalykų mokykloje, mokymo programa keturis metus dėstoma visuose pagrindinio ugdymo kursuose ir tris metus tikslinio ugdymo kursuose. Pamokų metu mokiniai mokomi daiktų komponavimo apibrėžtoje erdvėje dėsnių, supažindinami su kompozicijos meninės raiškos ir harmonizavimo priemonėmis. Šalia dekoratyvinių užduočių atliekamos teminės kūrybinės užduotys, kuriamos erdvinės kompozicijos.

Mokiniai sukūrė gausybę kūrybinių darbų tradicine gobeleno, rištine technika, įvairiomis batikos technikomis, pastaruoju metu ypač mėgstamas tapymas ant šilko, sauso ir šlapio vilnos vėlimo technikos. Kompozicijos pamokose mokiniai supažindinami su meniniais odos darbais, kitaip – odos plastika, kuri neseniai pripažinta kaip atskira taikomosios dailės šaka, išbando įvairias odos plastikos technikas. Kūrybos procese sėkmingai naudojamos naujos medžiagos ir technologijos, įkvėpimo pasisemiant Lietuvos etnokultūros lobynuose.